Mých tři tisíce kilometrů na trase 1000 mil

Minulý rok 2014 byl pro mě v závodu  na 1000 mil přelomový. Poprvé jsem to došel (doběhl) až do konce. Navíc, poprvé jsem si to spíše užíval, než bych se na trase trápil. Poznal jsem, že se to dá často i běžet. Hlavně ale, moc mě těší, že mi fandí tolik lidí. I kvůli nim jsem to nemohl vzdát, i kvůli nim jsem to zvládl až do konce. Každá SMS zpráva od fanoušků, která mi cestou došla mě posouvala dopředu. Já makal, oni mi u počítače fandili. Snad to se mnou také prožívali. Až po závodě jsem si doma spočítal, že mám už našlapáno (a občas naběháno) za ty roky na trase závodu už 3100 kilometrů. Kolik je to vlastně kroků? Asi hodně. Přitom, mnoho těch kroků dost bolelo. Zažil jsem tam toho na trase opravdu hodně. Přesto, ty příjemnější chvíle, na které se vzpomíná převažují.
3100km

Stejně ale, obdivuju každého, kdo se dostal až do cíle. Ti první makali, aby zvítězili, ti poslední makali, aby se do toho cíle vůbec dostali. Každý z nich musel překonat spoustu problémů, hlavně sám sebe. Já byl poslední, kdo se do cíle dostal. Kupodivu, dostalo se mi snad stejného uznání, jako měli ti první. Tohle není běžný závod, kdy zvládněte na trase několik hodin, pak máte teplou sprchu, jedete se domů vyspat, … Tady makáte tvrdě dlouhé dny za sebou, … a netušíte, kdy to vlastně skončí, … každý den je jiný, … někdy prší a máte toho plný zuby, … jindy třeba doběhnete do míst, kde jste před dlouhými lety jako malý kluk bydleli, snili o tom, jak se vydáte na cestu do světa, … stále běžíte dál, … lesem, po silnici, ve dne i v noci, … máte hlad, bolí vás celé tělo, … víte ale že musíte jít stále dál a dál, … soupeři postupně odpadávají, po týdnu už není s kým závodit (pěšáci), snad jen sám se sebou, … jsem už jediný pěšák/běžec na trati, … a pár cyklistů před sebou, které už nedoženu, … únavou už usínám při psaní SMS zpráv svým fanouškům, … bojím se medvědů, stejně jako černých domorodců kolem, … přesto ale vím, že do cíle je to stále ještě daleko, … tak stále makám, … občas potkám otevřený obchod, což znamená dodání energie, jindy strádám a nezbyde nic jiného, než se v cukrárně naspat větrníkama, abych vůbec přežil do dalšího místa kde je možné doplnit energii, … a když je už cíl na dohled (250 kilometrů), tak to už nemá cenu jít ani spát, dřu to bez ohledu na únavu, občas padu vysílením do příkopu, … pak se ale zase po chvíli zvednu a jdu zase dál, … hnusný vedro kolem Zemplínské šíravy, kdy to na GPSce vůbec neubývá, … ze zoufalství začnu znovu v tom hnusným vedru běžet, … kupodivu ta elektronika to zaznamenává a ukazuje mi že jsem znovu v pohybu, cítím že má stále cenu se s tím vším rvát a bojovat, … večer se dostávám na poslední kritické místo kde můžu potkat medvědy, … domorodci mě straší, že je jich tam plno, … kašlu na to, utíkám směr Nová Sedlica, poslední kopce na Vihorlatu překonávám těsně před setměním, … strach je velký, tluču holemi abych ty medvědy zahnal, … přitom si neuvědomuju, že jsem doslova pár metrů od Ukrajiny, vidím v lese zamaskovaný vojensý auta, … mám chuť tam směrem na Ukrajinu zařvat „západní čechy zdraví Ukrajinu“, jsem ale raději zticha, … makám raději těch posledních dvanáct kilometrů co mě čekají ze západních čech, … je už nadcházející noc, … čelovce dochází energie (mě taky), už nesvítí, … jdu už jen podle středové čáry na silnici, víc toho nevidím, … potkávám celníky co mě občas kontrolují, cíl mé životní cestu je na dosah, … dostávám se do míst, ze kterých jsem v roce 2011 vyběhnul … trvalo mi to dlouhé roky, já se ale dostávám do cíle své cesty, … uvědomuji si že nezáleží na to JAK, ale PROČ se do toho cíle s talk dlouhým zpožděním několika let dostávám, … poznávám přitom, tady to rozhodně nekončí, uvidí se co bude dál, další roky, …
ANO, letos budu znovu na startu. Zatím jen nevím, jestli to poběžím, nebo zkusím koloběžku (žádnou stále nemám). A mám radost, že tentokrát tam bude se mnou i můj syn, který se přihlásil v kategorii cyklista. Kdo z nás se dostane dál? Kdo bude rychlejší?

The Author

Petr Ozogán

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *